Home2 | Ministria e Puneve te Jashtme

FJALIMET

INTERVISTAT

REGJISTRI I DIASPORËS DHE MËRGATËS18.12.2015Ministria e Diasporës (MeD), në bashkëpunim me Agjencinë e Statistikave të Kosovës (ASK) dhe institucionet e tjera vendëse dhe ndërkombëtare, organizon dhe...më shumë
Ambasadori Abazi, në manifestimin për Ditën Kombëtare të Republikës së Koresë20.09.2019Canberra, 19 shtator 2019 – Ambasadori i Republikës së Kosovës në Australi, z.Hajdin Abazi, mori pjesë në ceremoninë e organizuar nga Ambasada e...më shumë
Ambasadori Ukelli merr pjesë në aktivitetin 'Kosovo Business Seminar'07.10.2019Me 2 tetor në ambientet e Rezidencës Japoneze në Vjenë u organizua aktiviteti me titullin "Kosovo Business Seminar". Ky aktivitet i përbashkët në mes tri shteteve...më shumë
“Mbrëmjen Kosovare” në Luksemburg 15.10.2019Luksemburg, 12 tetor 2019 - Në festivalin e njohur të filmit CinEast Festival në Luksemburg, Ambasada e Republikës së Kosovës në bashkëpunim me...më shumë
Ambasada e Kosovës vendosi një thënie të Nënë Terezës në Bazilikën e Plovdivit01.10.2019Sofje, 1 tetor - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Sofje, Edon Cana me ftesë të “America for Bulgaria Foundaton”, ka marrë pjesë në...më shumë
Njoftim për votuesit jashtë Kosovës për Zgjedhjet Lokale të 22 tetorit 201728.09.2017Të nderuar bashkatdhetarë, Ju njoftojmë se Periudha e Votimit për votuesit që suksesshëm kanë aplikuar për tu regjistruar në listën e votuesve...më shumë
Meshë për paqen në Kosovë dhe botë, në zemër të Parisit31.05.2019Ndërtesa 400 vjeçare e njohur si Hoteli kombëtar i Invalidëve, priti përmbi 500 të ftuarit dhe 110 instrumentistët e koristët e Filharmonisë së...më shumë
Beqë Cufaj Ambasador jo-rezident në Mbretërinë e Danimarkës10.10.2019Kopenhagë, 10 tetor 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Gjermani, Beqë Cufaj, paraqiti letrat kredenciale si Ambasador jorezident i Republikës së...më shumë
Në Ambasadën e Kosovës në Hagë promovohet libri i parë turistik për Kosovën në gjuhën holandeze15.06.2019Hagë, 15 maj 2019 – Ambasada e Republikës së Kosovës në Hagë ka organizuar një ceremoni ku është promovuar libri i parë turistik për...më shumë
Ambasadori Shpend Kallaba priti delegacionin e Asociacionit të Gazetarëve sportiv të Kosovës17.10.2019Ambasadori Shpend Kallaba priti delegacionin e Asociacionit të Gazetarëve sportiv të KosovësAmbasadori Kallaba priti në takim Presidentin e Asociacionit të...më shumë
Ambasada e Kosovës në Itali organizoi konferencën “Ndërhyrja humanitare e NATO-s në Kosovë – 20 vjet pas luftës”28.03.2019Ambasada e Republikës së Kosovës në Itali, ka ribashkuar protagonistët e politikës italiane të 20 viteve më parë, roli i te cilëve ishte vendimtar...më shumë
Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia Veriore prezantojnë ofertat e tyre turistike në JATA25.06.2019Tokio, 18 qershor 2019 – Në bashkëpunim me Shoqatën Japoneze të Agjencive Turistike (tutje JATA), ambasadat e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë Veriore...më shumë
Ambasada e Kosovës merr pjesë në Panairin ''Christmas Bazaar 2018''në Zagreb02.12.201802 Dhjetor 2018- Ambasada e Republikës së Kosovës në Zagreb së bashku me shoqatën e grave ''Drita'' kanë marrë pjesë në panairin...më shumë
Ambasadori Hysa mori pjesë në konferencën “Mali Zi Kreativ”10.10.2019Podgoricë, 9 tetor 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Podgoricë, Ylber Hysa, mori pjesë në konferencën \"Mali Zi Kreativ”, të...më shumë
Ambasadori Dedaj takoi zëvendëskryeministrin Osmani 07.10.2019Shkup, 7 tetor 2019 – Ambasadori i Republikës së Kosovës në Shkup, z.Gjergj Dedaj, është takuar të hënën me zëvendëskryeministrin për...më shumë
Ambassador Greiçevci attended the graduation ceremony at the RAF College Cranwell 14.10.2017Cranwell, 5 October 2017 – The Ambassador of the Republic of Kosovo in London, Lirim Greiçevci attended the graduation ceremony at the Royal Air Force College Cranwell.more
Takimet lamtumirëse të Ambasadores Rudi në Panama30.09.2019Panama, 30 shtator 2019 - Ambasadorja e parë e Republikës së Kosovës në Panama, znj. Zana Rudi, e cila ka shërbyer në këtë mision diplomatik që nga...më shumë
Kosova akrediton Ambasadorin e saj në Çad28.06.2018Nxhamena, Çad 28 qershor 2018 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Senegal, Ramadan Gashi, i ka dorëzuar letrat kredenciale tek Presidenti i Republikës së...më shumë
Ukshini takon ambasadorin norvegjez Per Strand Sjaastad18.07.2018Tiranë, 18 korrik 2018 - I Ngarkuari me Punë, Sylë Ukshini, ka pritur në ambasadorin norvegjez në Kosovë, Per Strand Sjaastad, i cili po ashtu...më shumë
Security Council Meeting Statement by H.E. Ms. Vlora Çitaku, Ambassador of the Republic of Kosovo to the United States18.08.201716 August 2017, New York

Honorable Mr. President,
Honorable members of the Security Council,
Honorable Special Representative of the Secretary General,
Ladies and...
more
Ambasadori Kastrati vizitoi shkollën fillore në Novo Mesto, dorëzoi 25 tituj librash në gjuhën shqipe14.10.2019Novo Mesto, 11 tetor 2019 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Lubjanë, Avni Kastrati, ka vizituar të premten Shkollën Fillore GRM në Novo Mesto, ku ka...më shumë
Në Stokholm u shfaq filmi dokumentar për albanologun Ullmar Qvick14.10.2019Stokholm, 12 tetor 2019 - Nën patronatin e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Stokholm, në bashkëpunim me rrjetin shqiptaro-suedez, është...më shumë
Stambolli bashkon të gjithë Konsujt e Përgjithshëm 11.10.2019Stamboll, 11 tetor – Kryetari i Stambollit, z.Ekrem Ä°mamoÄŸulu, ka organizuar takim të përbashkët me të gjithë Konsujt e Përgjithshëm...më shumë
Në Bernë u mbajt Sesion Informues “Klima e Investimeve në Kosovë”05.07.2019Bernë, më 22 qershor 2019 – Në lokalet e Ambasadës të Republikës së Kosovës në Bernë u zhvilluar Sesioni Informues “Klima e Investimeve...më shumë